امید به ۱۰ طلا

0
165

انتظارها رو به پایان است و از شنبه شیرپسرهاى کشتى آزاد ایران براى فتح قله جهان در بلگراد روى تشک می روند.

به گزارش مشتلق و به نقل از ورزش سه، تیم ملی کشتی آزاد ایران مثل سایر تیم های جهان راهی صربستان شده تا در بزرگترین رویداد این رشته در دنیا رویاهای خود را تعبیر کند. از حسن یزدانی‌‌ با سابقه هشت مدال جهانی و المپیک تا میلاد والی‌زاده و امیرعلی آذرپیرا که برای اولین بار‌ جهانی بزرگسالان را تجربه‌ می‌کنند، همگی با رویای طلایی شدن در بلگراد وارد تشک‌ خواهند شد.

نه تنها آمریکایی ها همچون سال های قبل با تمام قوا برای قهرمانی آمده اند، بلکه روس‌ها نیز بعد از غیبت یک ساله تشنه موفقیت هستند.
با اینکه پژمان درستکار‌ و بالاتر از او‌ حتی علیرضا دبیر امید‌وار‌ به مدال‌آوری همه تیم هستند، اما شاید از همین حالا می توان شانس های کسب طلا در‌‌ ترکیب تیم‌ملی ایران را شناسایی کرد.
البته که‌ به جز کسب مدال طلا در این رویداد قطعا کسب سهمیه المپیک  در اوزان المپیکی و جمع کردن امتیاز تیمی برای رسیدن به قهرمانی از درجه اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

در ادامه وزن به‌ وزن شانس مدال آوری کشتی گیران ایران را بررسی می‌کنیم:

کار دشوار‌ پسر ۱۸ ساله‌ بین ستاره های جهان
نگاهی به اسامی حاضر در سبک وزن نشان می دهد در وزن المپیکی ۵۷ کیلوگرم مدعیان زیادی به میدان می‌روند. میلاد والی‌زاده  ۱۸ ساله به عنوان جوانترین ملی‌پوش ایران در بلگراد ماموریت دشواری مقابل عنوان‌داران جهانی خواهد داشت و کسب سهمیه المپیک می‌تواند نتیجه‌ای خوب برای او در اولین تجربه جهانی باشد. برخی چهره‌های شاخص و عنوان‌دار وزن غیر المپیکی ۶۱ کیلوگرم نیز به این وزن آمده‌اند تا در بلگراد با کسب مدال صاحب سهمیه المپیک پاریس شوند.
زائور اوگویف دارنده مدال طلای المپیک ۲۰۲۱ و دو طلای جهان در سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ از روسیه مدعی اصلی کسب مدال طلا در بلگراد خواهد بود. زلیم خان آباکاروف کشتی‌گیر روسی‌الاصل آلبانی، ری هیگوچی از ژاپن، سلیمان آتلی ترک و آرسن هاروتونیان ارمنستانی از دیگر مدعیان این وزن هستند.

1924899

 

اطری‌ این‌بار فقط طلا می خواهد
رضا اطری پس از سال‌ها ناکامی در کسب مدال جهانی سرانجام به یک وزن بالاتر رفت و سال گذشته در رقابت‌های جهانی بلگراد به مدال نقره رسید. اطری امسال نیز نماینده وزن ۶۱ کیلوگرم ایران در بلگراد است و در مقایسه با کشتی‌گیران حاضر در اوزان المپیکی، کار به مراتب راحت‌تری را برای رسیدن به مدال جهانی پیش رو خواهد داشت.
مدعی اصلی این وزن عباس گاژی ماگمدوف روس است که ۲ سال پیش و در رقابت‌های جهانی ۲۰۲۱ نروژ بر سکوی نخست جهان ایستاد. استفان میچیچ صرب نیز سال گذشته در یک وزن پایین‌تر به مدال برنز جهان رسید و امسال با حضور در وزن ۶۱ کیلوگرم یکی از مدعیان کسب مدال محسوب می‌شود.
ویتالی آروجا از آمریکا نیز دیگر مدعی این وزن است که با دو طلای پان آمریکن به دنبال کسب مدال طلای جهان در این وزن غیر المپیکی است.

1924901

رحمان بی رحم، کم رقیب ندارد. در وزن ۶۵ کیلو رحمان عموزاد دارنده مدال طلای جهان ۲۰۲۲ و ۲ طلای آسیا یکی از بخت‌های اصلی تکرار مدال طلای در بلگراد است. اما از تاکوتو اتوگوروی ژاپنی نیز به عنوان بخت اصلی کسب مدال طلا در رقابت‌های جهانی بلگراد نام می‌برند. اتوگورو در جهانی ۲۰۱۸ به مدال طلای جهان رسید و در المپیک توکیو نیز بر سکوی نخست ایستاد. اتوگورو پس از ۵ سال به دنبال تکرار مدال طلای خود در رقابت‌های قهرمانی جهان است. رحمان عموزاد با سبک خاص هجومی خود نشان داده می تواند هر کشتی گیری را زمین گیر کند. تولگا اوچیر از مغولستان و دارنده مدال برنز جهان، حاجی‌علیف، کشتی‌گیر  ۳۲ ساله و کهنه‌کار آذربایجان، وازگن توانیان دارنده مدال طلای امیدهای جهان ۲۰۲۲ از ارمنستان و شامیل ممدوف روس از دیگر مدعیان این‌ وزن المپیکی هستند.

1924902

امیرمحمد در‌ جست‌وجوی طلا
در وزن ۷۰ کیلو امیرمحمد یزدانی دارنده مدال نقره جهان ۲۰۲۱ در وزن ۶۵ کیلوگرم، یکی از مدعیان جدی این وزن غیرالمپیکی در مسابقات جهانی صربستان است. یزدانی سال گذشته نتوانست برای ایران در بلگراد به میدان برود و این بار انگیزه بالایی برای کسب مدال طلای جهان خواهد داشت. ارنازار آکماتالیف دارنده مدال‌های نقره جهان ۲۰۲۱ و برنز جهان ۲۰۲۲، زین ردرفورد آمریکایی، یوگنی ژربائف روس از دیگر چهره‌های شاخص وزن ۷۰ کیلوگرم در جهانی بلگراد خواهند بود.

1924903

یونس در پرمدعی‌ترین‌ وزن جهان
بدون شک شلوغ‌ترین و سخت‌ترین وزن در مسابقات جهانی بلگراد وزن المپیکی ۷۴ کیلوگرم خواهد بود؛ وزنی که پر از مدعی جوان و پا به سن گذاشته است که می‌توانند زیباترین مبارزه ها را در بلگراد به نمایش بگذارند.
کار یونس امامی نماینده ایران با سابقه کسب دو‌مدال برنز جهان در این وزن سخت و دشوار خواهد بود. زائوربک سیداکوف دارنده ۳ مدال طلای جهان و المپیک در کنار کایل داک آمریکایی مدعی نخست رسیدن به سکوی نخست جهان در بلگراد خواهند بود. محمد حبیب کادژی محمداف از بلاروس، فرانک چامیزو از ایتالیا، تایمراز سالکازانوف از اسلواکی، ختاگ تسابولوف‌ از صربستان و چند چهره نامدار دیگر جزو مدعیان جدی این وزن شلوغ هستند.

1924904

نخودی، مدعی اول‌ در غیاب باروز
در وزن ۷۹ محمد نخودی در غیاب جردن باروز فقط به مدال طلا فکر می کند. او در ۲ سال گذشته با شایستگی راهی فینال مسابقات جهانی شد اما هر ۲ مرتبه در فینال مغلوب جردن باروز آمریکایی شد و در حسرت رسیدن به مدال طلای جهان ماند. امسال اما دیگر خبری از جردن باروز نیست و نخودی می‌تواند آرزوی ایستادن بر سکوی نخست جهان را در غیاب اسطوره آمریکایی برآورده کند. چنس مارستلر آمریکایی که با شکست باروز شگفتی ساز شده، می تواند جدی ترین حریف نخودی لقب بگیرد.

1924905

همه چشم انتظار نبرد ششم یزدانی-تیلور
بدون شک حساس‌ترین وزن در مسابقات جهانی برای مردم ایران وزن ۸۶ کیلوگرم است؛ جایی‌که حسن یزدانی شاخص‌ترین چهره کشتی ایران و دارنده ۸ مدال جهان و المپیک و دیوید تیلور دارنده مدال‌های طلای جهان و المپیک از آمریکا در انتظار ششمین رویارویی خود در بلگراد هستند. یزدانی و تیلور تاکنون ۵ مرتبه برابر هم به میدان رفته اند که حاصل آن یک پیروزی برای یزدانی و ۴ برتری برای دیوید تیلور بوده است. این دو چهره عنوان‌دار کشتی جهان آخرین بار در فینال مسابقات جهانی سال گذشته در بلگراد به مصاف هم رفتند که با شکست ۷ بر یک یزدانی همراه بود. حالا بولدوزر ایرانی سر تا‌ پا انگیزه است تا بتواند دومین شکست را به تیلور تحمیل کند.

1924906

آذرپیرا، جانشین شایسته برای کامران
در شرایطی که کامران قاسمپور شانس اصلی کسب مدال طلای وزن ۹۲ کیلوگرم جهان برای سومین سال متوالی بود، در جریان تمرینات دچار آسیب‌دیدگی شد و حضور در این مسابقات را از دست داد تا امیرعلی آذرپیرا آزادکار جوان و با آتیه ایران و دارنده ۲ مدال طلای زیر ۲۳ سال جهان، به عنوان جانشین قاسمپور در این مسابقات معرفی شود. در ۲ سال گذشته رقابت میان قاسمپور و جی‌دن کاکس آمریکایی مهیج‌ترین مبارزه رقابت‌های جهانی بود که میلیون‌ها بیننده را پای تلویزیون میخکوب کرد اما امسال خبری از این دو کشتی‌گیر نیست.
آذرپیرا که در یک وزن بالاتر سابقه کسب درخشش دارد، در ا‌ولین تجربه جهانی بزرگسالان خود، رقبای سرسختی همچون آرش یوشیدا کشتی‌گیر ایرانی ژاپنی، عثمان نورماگومدوف کشتی‌گیر آذربایجانی، میریانی مایسورادزه دارنده مدال برنز جهان ۲۰۲۲ از گرجستان، زاهید والنسیا از آمریکا و فیض‌الله آکتورک ۲۴ ساله از ترکیه را پیش رو دارد.

1924907

دو‌ غول، مانع بزرگ گلیج برای طلای جهان
در وزن ٩٧ کیلو، با بازگشت عبدالرشید سعدالله‌یف ملقب به تانک روس به تشک کشتی، بدون شک جنگ اصلی باز هم میان او و کایل اسنایدر آمریکایی برای کسب مدال طلای جهان خواهد بود. اما مجتبی گلیج نماینده با تجربه ایران در این مسابقات نیز یک مدال جهانی را در کارنامه خود دارد. گلیج در مسابقات جهانی ۲۰۲۱ نروژ موفق به کسب مدال برنز جهان شد و امسال انگیزه بالایی برای قدرت نمایی مقابل بزرگان کشتی جهان و المپیک دارد، تا جایی که از برنامه خود برای پیروزی مقابل چهره‌های مطرح این وزن خبر داده است.

1924908

زارع به فکر انتقام
در وزن ۱۲۵ کیلوگرم طاها آکگل ترک و گنو پتریاشویلی از گرجستان هر کدام دارنده چند مدال جهانى و المپیک سال‌ها دو رقیب سنتی در این وزن بودند اما امیرحسین زارع با ورود خود معادلات این وزن را بر هم زد. زارع اولین بار در مسابقات جهانی ۲۰۲۱ در حضور عنوان‌داران این وزن به مدال طلای جهان رسید. زارع اما سال گذشته و در رقابت‌های جهانی ۲۰۲۲ در نیمه نهایی در یک کشتی سخت این بار مقابل طاها آکگل ترک ۴ بر ۲ شکست خورد و در نهایت به مدال برنز جهان رسید. آکگل پس از این برد پاسخ کری‌خوانی زارع در جهانی ۲۰۲۱ را با بستن کمربند قهرمانی و گذاشتن تاج بر سر داد. زارع امسال انگیزه بالایی برای انتقام شکست سال گذشته مقابل آکگل و کری‌خوانی او دارد. مهم‌ترین اتفاق این وزن کنار رفتن ناگهانی گیبل استیوسون دارنده مدال طلای المپیک توکیو از آمریکا بود.

1924909

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید