پیش‌بینی برداشت ۵۳کیلوگرم زعفران در سیستان و بلوچستان

0
486

 مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان گفت: ۱۸ هکتار از مزارع سیستان و بلوچستان زیر کشت زعفران رفته که پیش‌بینی می‌شود بیش از ۵۳ کیلوگرم زعفران در این استان برداشت شود.

به گزارش مشتلق به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان، اردشیر شهرکی گفت: ۱۸ هکتار از مزارع سیستان و بلوچستان زیر کشت زعفران رفته که پیش‌بینی می‌شود امسال بیش از ۵۳ کیلوگرم زعفران در این استان برداشت شود.

رئیس سازمان جهادکشاورزی سیستان و بلوچستان با بیان اینکه کشت زعفران به صورت پایلوت از سه سال پیش در ۵هکتار از مزارع استان شروع شده است، ادامه داد: با تمهیداتی که صورت گرفته امسال ۱۳ هکتار دیگر نیز به مزارع کشت زعفران در استان برای مکان یابی و توسعه سطح زیر کشت اضافه شده است.

وی تصریح کرد: تقریبا از هر هکتار از مزارعی که زیر کشت زعفران رفته حدود پنج تا ۱۰ کیلوگرم زعفران برداشت می‌شود البته در سال اول چون کار به صورت الگویی است برداشت زیادی انجام نمی‌شود. کشت و توسعه مزارع زعفران  تا ۲ سال آینده در مزارع سیستان و بلوچستان ادامه دارد تا در نهایت مکان مناسب برای کشت زعفران در این استان مشخص شود.

شهرکی گفت: زعفران گیاه مناطق نیمه گرمسیری است که پس از آماده سازی(شخم زدن و کوددهی) زمین را سیراب کرده و پس از چند روز از بارور شدن زمین پیاز زعفران را بعد آماده کردن از اوایل خرداد تا اواخر شهریور بسته به شرایط جوی منطقه می‌توان کاشت و برداشت آن نیز از دهه اول آبان شروع می‌شود.

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان اظهار داشت: امسال در پنج شهرستان سیستان و شهرستان‌های میرجاوه، زاهدان و خاش زعفران کشت شده است و تا اوایل آذر میزان صرفه اقتصادی این محصول در زمین‌های کشاورزی این شهرستان‌ها مشخص می‌شود.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید