کاهش ۴۵۰ هزار تومانی نرخ سکه در چهار روز

0
262

اعمال محدودیت در تراکنش کارتخوان‌ها، با هدف جلوگیری از تبدیل ارز به ریال در آن سوی مرزها موجب شد، نرخ انواع ارز و سکه در سه روز گذشته به میزان قابل توجه کاهش یابد.

به گزارش مشتلق نیوز به نقل از فارس، روند کاهشی قیمت ارز و به تبع آن سکه ادامه یافت.

سکه طرح جدید ۱۰۰ هزار تومان، نیم سکه ۲۰۰ هزار تومان، ربع سکه ۱۰۰ هزار تومان و هر گرم طلای ۱۸ عیار ۲۴ هزار و ۶۰۰ تومان افت قیمت داشت.

در بازار ارز هم دلار با ۹۰۰ تومان کاهش ۱۲ هزار و ۶۰۰ تومان، یورو با افت ۹۵۰ تومانی ۱۴ هزار و ۳۰۰ تومان و درهم با ۳۲۰ تومان کاهش ۳۳۵۰ تومان فروخته شد.

گفته می‌شود، علت اصلی کاهش قیمت ارز در روزهای اخیر اعمال محدودیت در تراکنش کارت‌خوان‌ها برای هر کارت اعتباری است، چرا که چند ماه اخیر یکی از پدیده‌های حوزه ارز، فروش ارز در آن سوی مرزها و تبدیل آن به ریال بود. با توجه به عدم محدودیت در تعدد استفاده از کارت‌های اعتباری، دارنده یک کارت می‌توانست چندین بار در یک روز تراکنش ۵۰ میلیون تومانی انجام دهد.

اما بانک مرکزی با اعمال محدودیت در انجام تراکنش‌ها و الزام بانک‌ها به رعایت سقف تراکنش کارت‌خوان‌ها، توانست تبدیل ارز در مرز، یا به عبارت بهتر قاچاق ارز را کنترل کند.

همین اقدام بانک مرکزی به سرعت اثرات محسوسی در بازار ارز داشت و از ۲۰ آبان نرخ دلار و یورو به ترتیب ۱۷۰۰ تومان و ۲ هزار تومان کاهش یافته و به نظر می‌رسد، نرخ ارز در سطوح ۱۰ هزار تومان در بازار به تعادل برسد.

طلا و ارزقیمت در ۲۴ آبانتغییر قیمت نسبت به ۲۰ آبان
سکه طرح جدید۳،۹۵۰،۰۰۰ تومان۴۵۰،۰۰۰- تومان
نیم سکه۱،۹۵۰،۰۰۰ تومان۳۰۰،۰۰۰- تومان
ربع سکه۱،۱۰۰،۰۰۰ تومان۱۵۰،۰۰۰- تومان
هر گرم طلای ۱۸ عیار۳۴۳،۹۹۰ تومان۶۶،۹۳۰- تومان
دلار۱۲،۶۰۰ تومان۱۷۰۰- تومان
یورو۱۶،۳۰۰ تومان۲۰۰۰- تومان
درهم۳۳۵۰ تومان۶۰۰- تومان

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید