با هشت مدال آقایی در آسیا را پس گرفتیم

0
20

امیرحسین فیروزپور و امیرحسین زارع دو طلای روز دوم تیم ملی کشتی را به ارمغان آوردند تا کشتی آزاد ایران با پنج طلا در قرقیزستان، نیمی از طلاهای زرین تقسیم شده را تصاحب کند و تلخی شکست سال گذشته را نیز به فراموشی بسپارد.

به گزارش مشتلق؛ سی‌وهفتمین دوره مسابقات کشتی آزاد قهرمانی آسیا ۲۰۲۴ در بیشکک قرقیزستان با مقام قهرمانی زودرس ایران همراه شد و شاگردان کاوه قبل از آغاز رقابت‌های فینال و رده‌بندی روز دوم، مقام اول خود را قطعی کردند.

در پایان رقابت‌ها، تیم ملی ایران صاحب پنج مدال طلا و سه برنز در ۱۰ وزن شد و مقتدرانه بر بام آسیا ایستاد.

امیرحسین فیروزپور و امیرحسین زارع دو طلای روز دوم تیم ملی کشتی کشورمان را به ارمغان آوردند تا کشتی آزاد ایران با پنج طلا در قرقیزستان، نیمی از طلاهای تقسیم شده را تصاحب کند.

تیم ملی کشتی آزاد ایران در دوره گذشته در قزاقستان با افول شدید، تنها یک نشان طلا توسط رحمان عموزاد کسب کرده بود و در اتفاقی نادر به مقام سوم قاره سقوط کرد تا انتقادات زیادی از فدراسیون و کادرفنی تیم ملی انجام شود.

تیم ملی اما امسال در بیشکک، طوفانی عمل کرد و در پنج وزن نخست سه نشان طلا توسط امیرمحمد یزدانی، رحمان عموزاد و محمد نخودی و یک برنز توسط محمدیان گرفت. در روز دوم اما تنها دو فینالیست از ایران داشتیم و سه کشتی‌گیر کشورمان با شکست‌های غیرمنتظره به دیدار رده‌بندی رفتند که یکی از نامدارترین‌های آن یعنی رضا اطری نایب قهرمان ۲۰۲۲ جهان، حتی نتوانست به مقام سوم و برنز برسد!

حسین ابوذری و هادی وفایی‌پور هم با وجود پیش‌بینی‌ها به مدال برنز بسنده کردند. وفایی‌پور کشتی‌گیر همدانی و اوج گرفته ایران که گفته می‌شد رقیب حسن یزدانی برای شرکت در المپیک پاریس است، و در یاشاردوغو هم با قدرت طلا گرفته بود، در بیشکک با افت بدنی نتوانست راهی فینال شود. او با این نتیجه، دوبنده احتمالی تیم ملی در المپیک پاریس را از دست داد و حالا باید منتظر بهبود وضع بدنی حسن یزدانی ماند.

با آغاز کشتی‌های نوبت عصر که به مبارزه‌های فینال و رده‌بندی ۵ وزن دوم کشتی آزاد قهرمانی آسیا اختصاص داشت، رضا اطری برای کسب نشان برنز آسیایی روی تشک آمد. این کشتی‌گیر که در مرحله نیمه‌نهایی مغلوب تایربک ژولماشبک اول عنوان‌دار جهانی از قرقیزستان ۱۱-۷ مغلوب شده بود، در مصاف با کوم چول ری از کره‌شمالی قرار گرفت.

اطری در حالی که ۴ امتیاز از حریف عقب افتاده بود، اقدام به اجرای فیتو کرد که امتیازی به او تعلق نگرفت. درخواست چلنج از سوی کادرفنی تیم ملی هم ثمری نداشت و او یک امتیاز دیگر نیز از دست داد.

اطری که در مرحله مقدماتی ۴ بر ۴ کایسی تانابه از ژاپن و ۵ بر صفر جمشید شریف‌اف از تاجیکستان را برده بود و با شکست ۱۱ بر صفر برابر نماینده کره شمالی به عنوان پنجمی قناعت کرد.

امیرحسین فیروزپور با غلبه بر حریف روسی‌الاصل بحرینی مدال طلای وزن ۹۲ کیلوگرم کشتی آزاد قهرمانی آسیا را از آن خود کرد.

این کشتی‌گیر مازندرانی که ۱۱ بر صفر ساتوشی میورا از ژاپن و ۱۱ بر صفر شوهی گانگ از چین را شکست داده بود، بعد از برتری ۱۰ بر صفر مقابل ماگومد شریپوف از بحرین فینالیست ۹۲ کیلوگرم شد تا در فینال به مصاف شهرزاد پویونوف از ازبکستان برود.

فیروزپور که سه مبارزه قبلی خود در بیشکک را با امتیاز عالی برده بود، این کشتی را ۸ بر ۳ به سود خود تمام کرده و صاحب نشان طلای آسیایی شد.

با شکست مدعی کسب دوبنده تیم ملی جای حسن یزدانی به دولت‌بیکف، مبارزه رده‌بندی وزن ۸۶ کیلوگرم بین هادی وفایی‌پور و پیلونگ لی از چین برگزار شد.

وفایی‌پور که در غیاب حسن یزدانی، قهرمان کشور شد و اسفند ماه نیز مدال طلای جام یاشاردوغو را با قدرت از آن خود کرده بود، در این کشتی برخلاف مبارزه نیمه‌نهایی‌اش با عظمت دولتبیکوف، هجومی استارت زد و موفق شد ۱۰ بر صفر حریف چینی‌اش را شکست دهد.

وفایی‌پور در مرحله مقدماتی ۱۰ بر صفر ینگ ووتی از کامبوج را شکست داد و درادامه ۳ بر یک مغلوب عظمت دولت‌بیکوف دارنده مدال برنز جهان از قزاقستان شد. تنها کسب نشان طلا می‌توانست این همدانی با اخلاق را در کورس انتخابی المپیک پاریس نگه دارد.

حالا تنها تداوم مصدومیت حسن یزدانی و عدم بهبودی او برای جدال در پاریس، می‌تواند شانس اعزام به المپیک را به هادی وفایی‌پور بازگرداند.

حسین ابوذری که سال گذشته قهرمان وزن ۷۴ کیلوگرم کشور شده بود و در تورنمنت زاگرب هم موفق شد یونس امامی را شکست دهد، بعد از آنکه ۱۰ بر صفر ظفربک اوتاخانوف دارنده مدال نقره آسیا از ازبکستان و سپس ۱۲ بر یک یونگ نام سو از کره شمالی را برد، در نیمه‌نهایی ۴-۲ مغلوب کوتا تاکاهاشی دارنده مدال برنز زیر ۲۳ سال جهان شد.

او در دیدار رده‌بندی وزن ۷۴ کیلوگرم مقابل تالگات از قرقیزستان که یاش هندی را برده بود، قرار گرفت و موفق شد این کشتی را ۵-۲ به سود خود تمام کرده و صاحب نشان برنز آسیا شود.

امیرحسین زارع آخرین کشتی‌گیر ایرانی بود که در روز دوم کشتی آزاد قهرمانی آسیا روی تشک رفت و موفق شد مقتدرانه حریفش را شکست داده و قهرمان آسیا شود.

این کشتی‌گیر که یک دور استراحت کرده و سپس ۱۰ بر صفر کومار آنیروده از هند و ۵-صفر شامیل شریپوف از بحرین را برده بود، آیال لازاریف از قرقیزستان را هم در حضور تماشاگران میزبان ۱۱-صفر برد و بار دیگر آماده و قبراق ، بر بام کشتی آسیا ایستاد.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید