اسامی ممنوعه مانند چنگیز را بشناسید

0
84

 سازمان ثبت احوال کشور در سایت خود اعلام کرد که صاحبان این نام‌ها و نام‌های خانوادگی باید برای تغییر اسامی خود اقدام کنند.

به گزارش مشتلق، انتخاب نام‌هائی که موجب هتک حیثیت مقدسات اسلامی می‌گردد و همچنین عناوین و القاب و نام‌های زننده و مستهجن یا نامتناسب با جنس ممنوع است. تشخیص نام‌های ممنوع با شورای‌عالی ثبت احوال است و این شورا نمونه‌های آن را تعیین و به سازمان اعلام می‌کند.

انتخاب نام در مورد اقلیت‌های دینی شناخته شده در قانون اساسی تابع زبان و فرهنگ دینی آنان است. همچنین ذکر سیادت در اسناد سجلی ساداتی که سیادت آنان در اسناد سجلی پدر و یا جد پدری مندرج باشد و یا سیادت آنان با دلائل شرعی ثابت گردد الزامی است ، مگر کسانی‌که خود را سید ندانند و یا عدم سیادت آنان شرعاً احراز شود .

نام‌های قابل تغییر هم به شرح زیر است: به موجب ماده ۲۰ قانون ثبت احوال و تبصره‌های آن انتخاب نام‌های زیر ممنوع و دارندگان آنها می‌توانند با رعایت مقررات مربوطه نسبت به تغییر آن اقدام نمایند .

۱ – نام‌هایی که موجب هتک حیثیت مقدسات اسلامی می‌گردد. مانند : “عبدالات ، عبدالعزی” (لات و عزی نام دو بت در مکه معظمه دوران قبل از اسلام است)

۲ – اسامی مرکبی که عرفا” یک نام محسوب نمی‌شوند (اسامی مرکب ناموزون) مانند :”سعید بهزاد، شهره فاطمه، حسین معروف به کامبیز و ….”

۳ – عناوین – اعم از عناوین لشکری و یا کشوری و یا ترکیبی از اسم و عنوان. مانند: “سروان، سرتیپ، دکتر ، شهردار و یا سروان محمد و و شهردار علی ”

۴ – القاب – اعم از ساده و مرکب . مانند : ” ملک‌الدوله ، خان، یا شوکت‌الملک ، حاجیه سلطان و سلطانعلی ”

۵ – اسامی زننده و مستهجن – زننده و مستهجن آندسته از نام‌هائی است که بر حسب زمان ، مکان یا مورد به‌دلایل و جهات زیر برای دارنده آن زننده و مستهجن باشد و مراتب به تأیید شورای‌عالی برسد .

  • نام‌هائی‌که معرف صفات مذموم و مغایر با ارزش‌های والای انسانی است. مانند: گرگ ، قوچی و ….”
  • نام‌هائی‌که با عرف و فرهنگ غالب و مقدسات مذهبی مردم مغایر باشد .مانند ” لات ، خونریز ، چنگیز و … “
  • نام‌هائی‌که موجب تحقیر اشخاص بوده و یا معنای لغوی آن در جامعه قابل پذیرش نباشد . مانند: “صد تومانی، گت آقا ، کنیز ، گدا و … “

اسامی نامتناسب با جنس . مانند : ” ماشاءاله برای اناث و یا انتخاب نام اشرف و یا اکرم برای افراد ذکور”

۷ – حذف کلمات زائد و غیر ضروری در نام اشخاص .
مانند: ” قلی ، غلام ، گرگ ، ذولف و قوچ ”

۸ – تصحیح اشتباهات املائی در نام اشخاص که به‌دلیل عدم آشنائی مامور با لهجه‌ها و الفاظ و معانی محلی و یا ناشی از تلفظ اظهارکننده پیش‌آمده.
مانند: “زهراب به سهراب و یا منیجه به منیژه و یا … ”

۹ – هم‌نام بودن فرزند با پدر و یا مادر در یک خانواده.

۱۰ – هم‌نام بودن برادران و یا خواهران در یک خانواده.

۱۱ – تغییر نام‌ها از صورت عربی به شکل فارسی از قبیل رحمن به رحمان ، اسمعیل به اسماعیل ، اسحق به اسحاق و …

۱۲ – تغییر نام کسانی‌که با تأیید مراجع ذی‌صلاح به دین مبین اسلام مشرف می‌شوند.

۱۳ – تغییر نام کسانی‌که نام آنها اسامی ایام هفته باشد

۱۴ – تغییر نام کسانی‌که تغییر جنسیت داده و دادگاه صالحه حکم به تغییر نوع جنس در اسناد سجلی و شناسنامه آنان صادر کرده است . پیشوند “عبد” خاص اسامی و صفات ذات پروردگار است و در سایر موارد متقاضی می‌تواند تقاضای حذف آن‌را کنند.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید