چهار دانشگاه ایرانی در جمع ۱۰۰ دانشگاه برتر آسیا

0
44

در گزارش اخیر رتبه‌بندی دانشگاه‌های آسیایی سال ۲۰۱۹ پایگاه رتبه‌بندی تایمز، از ایران تعداد ۲۹ دانشگاه وجود داشته که چهار دانشگاه کشور در میان ۱۰۰ دانشگاه برتر آسیا  قرار گرفته‌اند.

به گزارش مشتلق به نقل از ایسنا، پایگاه رتبه‌بندی تایمز یکی از معتبرترین نظام‌های رتبه‌بندی در سطح بین‌المللی است که در ۲۰۱۳ میلادی برای اولین بار رتبه‌بندی دانشگاه‌های آسیایی را در کنار رتبه‌بندی‌های بین‌المللی خود انجام داد.

روش‌شناسی این رتبه‌بندی همانند روش‌شناسی رتبه‌بندی جهانی دانشگاه‌ها است که از ۱۳ شاخص در قالب ۵ معیار آموزش (۲۵)، پژوهش (۳۰)، استنادات (۳۰)، درآمد صنعتی (۷.۵) و وجهه بین‌المللی (۷.۵) بهره جسته است. با این حال در رتبه‌بندی دانشگاه‌های آسیایی پس از محاسبه امتیازات بر اساس شاخص‌ها نتایج کسب شده را بر اساس دانشگاه‌های موجود در این رتبه‌بندی باز تنظیم می‌کند.

رتبه‌بندی آسیایی تایمز در سال ۲۰۱۹، تعداد ۴۱۷ دانشگاه را از ۲۷ کشور در بردارد. در این رتبه‌بندی دانشگاه Tsinghua University از کشور چین رتبه اول را در بین دانشگاه‌های آسیایی به خود اختصاص داده است. دانشگاه ملی سنگاپور و دانشگاه علم و صنعت هنگ کنگ به ترتیب رتبه دوم و سوم را دارند. این برای اولین بار است که یک دانشگاه از چین رتبه اول را در این رتبه‌بندی کسب می‌کند. کشور ژاپن بار دیگر با ۱۰۳ دانشگاه بیشترین تعداد دانشگاه را در این رتبه‌بندی دارد و بهترین دانشگاه آن دانشگاه توکیو با رتبه ۸ است.

۲۹ دانشگاه از کشور ایران در این رتبه‌بندی حضور دارند که دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل با کسب رتبه ۴۳ در بین دانشگاه‌های ایران رتبه اول را دارد و دانشگاه صنعتی امیرکبیر و دانشگاه صنعتی شریف به ترتیب با رتبه‌های ۸۰ و ۸۶ رتبه‌های دوم و سوم ایران را دارند. جدول زیر دانشگاه‌های ایرانی حاضر در این رتبه‌بندی را نشان می‌دهد.

لیست دانشگاه‌های ایران در نظام رتبه‌بندی تایمز دانشگاه‌های کشورهای آسیایی ۲۰۱۹

ردیفدانشگاهرتبه در ۲۰۱۹رتبه در ۲۰۱۸ردیفدانشگاهرتبه در ۲۰۱۹رتبه در ۲۰۱۸
۱صنعتی نوشیروانی بابل۴۳۳۷۱۶خواجه نصیرالدین طوسی۲۰۱-۲۵۰۱۷۳
۲دانشگاه صنعتی امیرکبیر۸۰۸۸۱۷دانشگاه شهید بهشتی۲۰۱-۲۵۰۱۹۳
۳دانشگاه صنعتی شریف۸۶۸۳۱۸علوم پزشکی شهید بهشتی۲۰۱-۲۵۰
۴دانشگاه کاشان۹۹۱۹دانشگاه شهید مدنی۲۵۱-۳۰۰
۵دانشگاه علم و صنعت۱۰۷۱۰۸۲۰دانشگاه گیلان۲۵۱-۳۰۰۲۵۱-۳۰۰
۶دانشگاه صنعتی اصفهان۱۰۹۹۶۲۱دانشگاه اصفهان۲۵۱-۳۰۰۲۰۱-۲۵۰
۷دانشگاه علوم پزشکی تهران۱۲۹۱۴۲۲۲دانشگاه خوارزمی۳۰۱-۳۵۰
۸دانشگاه تهران۱۳۴۱۳۹۲۳دانشگاه ارومیه۳۰۱-۳۵۰
۹دانشگاه صنعتی شیراز۱۳۸۲۴دانشگاه زنجان۳۰۱-۳۵۰۳۰۱-۳۵۰
۱۰دانشگاه علوم پزشکی مشهد۱۵۰۲۵دانشگاه الزهرا۳۵۱-۴۰۰۳۰۱-۳۵۰
۱۱دانشگاه تبریز۱۵۵۱۴۸۲۶شهید باهنر کرمان۳۵۱-۴۰۰
۱۲دانشگاه مازندران۱۸۵۲۷دانشگاه صنعتی شاهرود۳۵۱-۴۰۰
۱۳دانشگاه شیراز۱۹۵۱۸۸۲۸دانشگاه یزد۳۵۱-۴۰۰۳۰۱-۳۵۰
۱۴دانشگاه فردوسی مشهد۲۰۱-۲۵۰۲۰۱-۲۵۰۲۹دانشگاه بیرجند۴۰۱+۳۰۱-۳۵۰
۱۵دانشگاه علوم پزشکی ایران۲۰۱-۲۵۰

ایران نیز در سال ۲۰۱۹ دارای ۲۹ دانشگاه در بین دانشگاه‌های برتر آسیایی بوده است که این تعداد در سال ۲۰۱۸ برابر با ۱۸ دانشگاه و در سال ۲۰۱۷ برابر با ۱۴ دانشگاه بوده است. ایران نه تنها به لحاظ تعداد دانشگاه، بلکه به لحاظ جایگاه نیز در سال ۲۰۱۸ رشد قابل ملاحظه‌ای داشته است. دانشگاه نوشیروانی بابل که برترین دانشگاه کشور در رتبه‌بندی تایمز معرفی شده است توانسته جایگاه ۴۳ آسیا را اخذ کند.

در سال ۲۰۱۹ ایران گوی سبقت را از ترکیه ربوده است و با ۲۹ دانشگاه نسبت به ترکیه که ۲۳ دانشگاه در رتبه‌بندی حاضر دارد، پیشی گرفته است، این در حالی است که در سال ۲۰۱۸ جایگاه ایران به لحاظ تعداد دانشگاه برتر، بعد از کشور ترکیه از کشورهای اسلامی در منطقه قرار گرفته بود.

تعداد دانشگاه‌های ایران در رتبه‌بندی تایمز

۲۰۱۹۲۰۱۸۲۰۱۷۲۰۱۶۲۰۱۵۲۰۱۴۲۰۱۳
تعداد دانشگاه‌های ایرانی۲۹۱۸۱۴۸۳۳۳
تعداد دانشگاه‌های آسیایی۴۱۷۳۵۹۲۹۸۲۰۱۱۰۰۱۰۰۱۰۰

بر اساس اعلام پایگاه استنادی علوم جهان اسلام، در بین کشورهای اسلامی منطقه، کشورهای مالزی، پاکستان و عربستان به ترتیب با ۱۱، ۹ و ۶ دانشگاه پس از ایران و ترکیه بیشترین تعداد دانشگاه را در این رتبه‌بندی داشته‌اند. در این رتبه‌بندی کشور ترکیه ۵، عربستان ۴ و مالزی ۲ دانشگاه با رتبه زیر ۱۰۰ داشته‌اند.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید